Mukabele.com

        Ramazan ayının  geleneklerinden biri de mukabele yapmaktır.Peki ya mukabele nedir?

        Hz. Muhammed’e 610 yılında ilk vahyin gelişiyle başlayan Kur’an’ın indiriliş süreci, 632 yılına kadar, yaklaşık yirmi üç yıl devam etmiştir. Peygamberimizle Cebrail, her yıl ramazan ayında bir araya gelerek, o güne kadar indirilen Kur’an ayetlerini, karşılıklı olarak okurlardı. Önce Cebrail okur Peygamberimiz dilerdi. Daha sonra da Peygamberimiz okur, Cebrail dinlerdi. Bu durum Peygamberimizin vefat ettiği yıl 632 de iki kez tekrarlanmıştır. Böylece Kur’an ayetlerinin unutulmasına meydan verilmemiştir.

        Peygamberimizin bu davranışını kendilerine örnek alan Müslümanlar, bunu dini bir gelenek olarak günümüze kadar sürdürmüşlerdir. İşte Kur’an’ın bu şekilde karşılıklı olarak; birinin Kur’an’ı okuyup, diğerlerinin dinlemesine “mukabele” denir.

         Günümüzde de  mukabele için herkes elinden geldiğince  bir topluluğa katılıp takip etmeye çalışıyor  ama böyle bir topluluğu bulamamış olanlar için  ise harika bir site var.Bu sitede  Kur’an-ı Kerim ‘i okuyan imamı siz seçiyorsunuz.Kabe imamları, Medine imamları,Abdüssamed, Halil Husari gibi bir çok usta imamın kıraatı bulunuyor. Üstelik kaldığınız yerden  istediğiniz zaman devam edebiliyorsunuz.Aynı zamanda mealini de yanında açabiliyorsunuz.Kıraatleri çok başka gerçekten insanı  etkiliyor ve su gibi akıp gidiyor.Herkese tavsiye ediyorum.İşte bahsettiğim site : http://www.mukabele.com/  Allah herkesin okumasını kabul etsin.

Hayırlı Ramazanlar…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: