GÖNÜL SOHBET İSTER,KAHVE BAHANE

40 Yıl Hatır…

CEHENNEM GİBİ SİYAH, ÖLÜM GİBİ GÜÇLÜ, AŞK GİBİ TATLI Bu 17. yüzyılda kahve için kullanılan bir atasözüdür. Osmanlı medeniyeti bir sohbet medeniyetiydi. Buyüzden kahvenin yanında muhabbet de  bol olurdu.

Osmanlı döneminde kahve seramonileri nasıl yapılıyor du? Saraya gidenler soygun (dinlenme) odasındaki aynanın karşısında kendine çeki düzen verdikten sonra halayık gülbahar sahan adı verilen tabaktan gül kokulu lokum ikramı ile karşılanırmış. Mevkisine uygun bir yere oturtulduktan sonra kahveci başının nezaretinde kahve seramonisi başlarmış. Cariyeler davetli sayısı ne kadar fazla olursa olsun kahveyi iki iki ve asla gözlerinize bakmadan ikram ederlermiş.

BUNU BİLİYOR MUYDUNUZ? Kahvenin yanında neden su getirilir? Osmanlı zamanında eve misafir geldiğinde kahveyle birlikte su getirilirmiş. Misafir toksa kahveyi alırmış. Açsa suyu. Tabii o zaman hemen sofra kurulurmuş. Böylece çok ince bir nezaketle anlaşılırmış.

Osmanlı Devrinde Ayrı bir ihtişamla gerçekleştirilen kahve seramonilerinde kullanılan her bir fincanın o dönemin rengini simgelediğini biliyor muydunuz?

Sanat Tarihi hocaları ve kütüphanelerden edinilen bilgilere göre; Fincanlar her döneme göre renk ve şekil değiştiriyordu.

PEMBE-TURKUAZ FİNCAN 16.yy. Osmanlı’nın kuruluş döneminin simgesi.

MERCAN KIRMIZISI FİNCAN Kanuni Sultan Süleyman döneminin simgesi.

LACİVERT FİNACAN Osmanlının yükseliş döneminin simgesi.

YEŞİL FİNCAN Lale devri döneminin simgesi.

SARI FİNCAN Osmanlının son dönemleri ve hüznün simgesi.

Osmanlı döneminde fincanların tabanı geniş, ağzı dar şekilde yapılması, kahve’nin daha geç soğumasına, köpüğün uzun süre muhafaza edilmesine olanak sağlardı.

1876′da 2. Abdülhamit’in tahta geçmesinden sonra ülkede yoğun Fransız etkisi hüküm sürmüştür. Fransız ustaların yaptıkları değişikliklerden biri de Osmanlı dönemindeki fincan şekilleri ve renklerini değiştirmek olmuştur. Ağız kısmı geniş, tabanı dar fincanlar yapılmaya başlanmıştır.

Sizde Osmanlı’nın bu ihtişamını bu güzel fincanlarla sevdiklerinizle paylaşabilir kahvenizi yudumlarken tarihe yolculuk yapabilirsiniz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: